Regulamin cmentarza parafialnego

  1. Cmentarz w Zawoi jest własnością Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej
  2. Administratorem cmentarza jest ksiądz Proboszcz, który zarządza nim samodzielnie lub przez osobę wyznaczoną w porozumieniu z Radą Parafialną
  3. Osoby przebywające na terenie cmentarza obowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym, dbania o porządek i czystość na odwiedzanych grobach i na terenie całego cmentarza
  4. Wszelkie prace przy grobach (w szczególności budowa grobowców, stawianie nagrobków, układanie płytek, kostki brukowej wokół nagrobków), które wpływają na kształt architektury cmentarza winny być zgłaszane Zarządcy cmentarza i podejmowane za jego zgodą.
    Osoby, które układają kostkę brukową przy swoim grobie przyjmują do wiadomości, iż w przypadku kopania grobu obok, kostka może ulec częściowemu demontażowi, a ponowne jej ułożenie nie leży po stronie grabarza.
  5. Na terenie cmentarza niedozwolone jest:
    – zabieranie roślin, kwiatów, wiązanek, zniczy z cudzych grobów,
    – samowolne sadzenie drzew i krzewów,
    – deptanie po grobach,
    – przebywanie osób w stanie nietrzeźwym, picie alkoholu, palenie papierosów,
    – wyrzucanie śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
    – wprowadzanie psów i innych zwierząt,
    – jazda na rowerze, deskorolce itp.,
    – ustawianie ławek bez zezwolenia, postawione dotychczas ławki i nasadzone drzewa i krzewy mogą być usunięte,
    – wjeżdżanie pojazdami mechanicznymi bez zgody Zarządcy.
  6. Odpady i śmieci należy składować w miejscach do tego wyznaczonych. Zabrania się składowania śmieci spoza cmentarza.
  7. Na terenie cmentarza zabrania się działalności handlowej i wszelkich innych czynności naruszających powagę tego miejsca.
  8. Zaleca się, aby nagrobki ustawione na mogiłach indywidualnie ubezpieczyć od kradzieży i zdarzeń losowych.
  9. Przy okazji rezerwacji miejsca bądź pochówku składa się ofiarę na utrzymanie cmentarza. Dokonanie rezerwacji potwierdza się w kancelarii parafialnej odpowiednim dokumentem.
  10. Osoba przez dokonanie rezerwacji nie nabiera praw własności co do miejsca, na którym znajduje się grób lecz staje się czasowym dysponentem na okres 20 lat. Jeżeli po 20. latach dysponent nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji to administrator cmentarza traktuje to jako rezygnację z miejsca na cmentarzu. Grób może być przekopany i ponownie użyty jako nowe miejsce grzebalne po 20 latach od ostatniego pochówku.
  11. Rodzina osoby zmarłej zobowiązana jest do stałej troski o stan i wygląd grobu oraz jego obejścia. To samo dotyczy miejsc zarezerwowanych. Wszelkie śmieci i pozostałości powinny być niezwłocznie usuwane z grobu i składane na miejscu do tego przeznaczonym.
  12. Wszelkie prace kamieniarskie, budowlane, należy bezwzględnie zgłosić Zarządcy przez rozpoczęciem prac oraz po ich zakończeniu.
  13. Prace przy nagrobku, grobowcu, obramowaniu i tym podobne należy tak wykonać, by nie spowodowały szkód na sąsiednich grobowcach, ani sporów z sąsiednimi użytkownikami.
    Zakład kamieniarski wraz z rodziną zmarłego odpowiada za uporządkowanie miejsca po wykonaniu prac. Jeżeli zakład kamieniarski nie pozostawi porządku, nie będzie mógł podejmować żadnych prac na cmentarzu.
  14. Parafia i Zarządca cmentarza nie odpowiada za szkody powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz zarzeczu pozostawione bez nadzoru.

    Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej